Sevgili kızım, Üniversite düzeyine gelmiş bir genç kızın aklı başında ve olgun bir kız olması gerekmez mi? Bence sen sözlünden uzak kaldığın için ona güvenini kaybetmiş olabilirsin...

Hem ona hem de kendine güven duymuyorsun demek ki...

Başkalarına bakıyorsa, ne olmuş...

Sen de ilginç birini görünce bakmıyor musun? Kız ya da erkek, birilerine bakıp incelemenin ne zararı var...bırak baksın...içinde bir kötülük olsa, senin yayında bakar mı? Ama madem bu durum seni çok üzüyor...onunla bağırıp çağırarak kavga etmek yerine, bu durumdan duyduğun rahatsızlığı, incindiğini ona açıkça anlatmalısın. Belki o zaman seni üzmemek için vaz geçer...

sevgilerimle.

 **** 

Rumuz : ipek

    Sözlüm hep başka kızlara bakıyor, ben de kızıp bağırıyorum.

    Merhaba Güzin abla

ben üniversite öğrencisiyim Kahramanmaraş ta okuyorum .ben 1.5 senedir sözlüyüm. birbirimizi çok seviyoruz ama o hep dışarıda benim yanımda bile,kızlara bakıyor bende bunu kendime yediremiyorum.  Elimde olmadan kızıp bağırıyorum, aşırı bir kıskaçlığım var… bu da onu sıkıyor ne yapmam gerek beni aydınlatırsanız sevinirim ….

Rumuz : Çaresiz

    Artık ona hiç güvenmiyorum,  hep yalanını bulmaya çalışıyorum

    Merhaba,Güzin abla
    Ben 3 senedir biriyle beraberim.Erkek arkadaşım şehir dışında okuyor.Erkek arkadaşıma hiç güvenmiyorum bu da onu sıkma derecesinde kıskanmama sebep oluyor.Aslında önceleri ona çok güveniyordum ama bir keresinde telefonunda mesaj yakaladım ve bir kızla birlikte olduğunu öğrendim.Bana sadece bir gecelik olduğunu ve bir daha olmayacağını söyledi ve barıştık.Ve ilerleyen zamanlarda benimle sözlenmek istedi ben de babam vermez olmaz diyince ayrıldık,ayrıldıktan 2 hafta sonra biriyle çıkmaya başladı.İki ay ayrı kaldık.Daha sonra görüştük ve çok pişman olduğunu benim değerimi daha iyi anladığını,bensiz yapamayacağını ve bir daha ayrılsak dahi kimseyi hayatına sokmayacağını söyledi.Barıştım onunla ama artık ona güvenemiyorum.Yalan söylemese bile sürekli yalanını bulmaya çalışıyorum.Bu ikimizi de çok üzüyor.Ama elimde değil, tutamıyorum kendimi.Ne yapmam gerekir bilmiyorum ama onu çok seviyorum ve ayrılmak da istemiyorum.Ayrıca beni çok sevdiğinden de eminim.Lütfen bana yardımcı olun.şimdiden teşekkür ederim.

           Sevgili kızım aşırı kıskançlık insanın kendine güvensizliğinin sonucudur...Üstelik kıskançlık bir insanı bezdirir, sevgisini azaltır, bunaltır...insanoğlu özgürlüğünü hiç bir şeye değişmez...sen böyle o genç adamın karşısında dedektif gibi davrandıkça, her an bir sorun çıkartıp,hep yalanını yakalamaya çalıştıkça sana olan bağlılığı kalır mı sanıyorsun. Bir gün senden bucak bucak kaçacaktır. Seni sevmiş ki, sana dönmüş...daha ne istiyorsun? Onu bunaltırsan, sevgi mevgi kalmaz, bir anda ortada kalıverirsin...bak karışmam...kendine telkin yap, ne yaparsan yap, hatta gerekirse bir doktora git ama, bu kötü huyundan vaz geç...kimse buna dayanamaz kızım, bilmiş ol.

 **** 

Rumuz :Umutsuzum

    Çok seviyor, çok kıskanıyorum, ama ona  açılamıyorum

    Bana  lütfen  hemen  cevap  yaz  seviyorum  hem de  çok  VE DE ÇOK KISKANIYORUM… ne  yapmalıyım.  dertlerin  anası  bana da  çare  bul  sana  yalvarıyorum  sevdiğim  insana  nasıl  belli  edebilirim ve  son  sözüm  NATURELİN  YAKIŞIKLISI  sana  sesleniyorum  ve  seni  ÇOK seviyorum  bunu   herkes  duysun  Güzin  abla  ne  yapmalıyım  bana  lütfen  yardımcı  ol  

Rumuz :Aşk delisi

    Kocamı  aşırı derecede kıskanıyorum..

    Sevgili ablacığım, ben yeni evli genç bir kadınım. Kocamla sevişerek evlendik. Onu çok seviyorum ve çok kıskanıyorum. Onu kaybetmekten çılgın gibi korkuyorum. O benim olmalı, başkasının olmamalı. Onu bir  başkasının elde edeceğini düşünmek bile istemiyorum. Onun bir başkasına ilgi duyabileceği korkusu içinde yaşıyorum. Ona karşı aşırı derecede kıskanç olduğumun farkındayım.  Onun benden kopmaması için ne yapmalıyım?. Beni terketmemesi için nasıl davranmalıyım. İş yerindeki kadınlarla çok samimi olduğunu gördükçe çıldırıyorum…Başka kız ve kadınlara bakmasını engelleyebilir miyim? Onu kaybetmemek için ne yapmamı tavsiye edersiniz? 

       Bir genç kız sevdiğini isterse çok iyi belli edebilir…her şey bir anlamda gözlerde biter…bir bakışınla ona sevgini, aşkını, kıskançlığını belli edebilirsin…eğer sana karşı bir şeyler hissediyorsa bu bakışlar karşısında ilgisiz kalamaz…bir de bu yazı var tabii ister misin, siteme girip bu yazını okusun…Bence zaman kaybetme, belki hayatının aşkını bulmuşsundur… onu bir başkasına kaptırırsan , sonra üzülürsün.

**** 

       Kızım her şeyden önce, adamcağıza nefes aldırmalısın. Onun üzerine böylesine düşer, onu böyle inanılmaz bir şekilde kıskanırsan, adamın gitmeyeceği varsa gider. Bir başkasına ilgi duymayacağı varsa, duyar. Bunu sakın unutma. Hiç kimse, erkek ya da kadın, aşırı baskıya dayanamaz. Aşırı bir kıskançlık, en büyük sevgiyi bile kısa zamanda yok eder. Senin bu sözlerin bana bu genç adama korkunç bir baskı yaptığını düşündürdü.  Bir kere, eşin bir eşya ya da cansız bir şey değil. Ona sahip olamazsın… Bunu unutma, O bir insan, duyguları var, düşünceleri var, istekleri var...ve özgürlük  onun en büyük hakkı. Seninle mutluysa neden bir başkasına ilgi duysun? Seni seçtiyse, demek ki seni seçmekte kendine göre düşünceleri varmış ve seni seviyormuş. O halde bu sevgiyi anlamsız kıskançlığın nedeniyle yok etmemelisin.  Belki evliliklerde , ilişkilerde ufak tefek kıskançlıklar hoş gelebilir insana ama iş özgürlüğü kısıtlayıcı boyutlara ulaşınca, kimse buna katlanamaz. Sanırım seninki bu boyutlarda.. 

**** 

Gelen Mektuplar

Aşk ve İlişkiler

Cinsellik ve Bekaret

İhanet

Aile içi şiddet

Kıskançlık

Anne, Baba, Çocuk

Psikolojik Sorunlar, Sağlık

Güzellik

Alkolizm / Uyuşturucu

Hayvan Sevgisi

Güzinabla'nın Ardından

Konumuz İhanet

Kıskançlık

   

    Ben kıskançlığın, tabii dozu kaçmış bir kıskançlığın, hastalık derecesinde bir sorun olduğunu düşünüyorum. Kişinin özgüveni yok olmuşsa, kendini küçük görüyor ve aşağılık duyguları içinde kıvranıyorsa, bu aşırı kıskançlık krizlerine kapılabilir. Herkesin düşündüğü gibi ben kıskançlığın sevginin bir uzantısı olduğunu da kabul etmiyorum. Sevgi karşısındakini mutlu etmek, onun mutlu olduğunu görmek demektir. Kıskançlık ise tam tersine, karşısındakine eziyet etmektir…

    O halde, gelin kıskançlıktan vazgeçin…ama yine de sorunlarınızı bana rahatlıkla yazabilirsiniz…bir yol göstermeye çalışırım elbette.

Ana Sayfa

Güzin Sayar

Feyza Algan

Basında Güzin Abla

Fotograflar

Ayın Mektubu

Püf Noktası

Mektup Yaz

Uzman Görüşleri

Sohbet Odası