Aman kızım, sakın ha...bu anlattığın takıntı Anoreksiya Nevroza  denen çok tehlikeli bir hastalığa kadar gidebilecek bir durum...Kusarak ya da gereğinden az yemek yiyerek, bu zayıflama takıntısıyla kendine çok büyük zarar verirsin.

Fazla kilolu olmadığını söylüyor ama yine de zayıflamak istiyorsun...Bunun özel bir nedeni mi var? Yoksa beğendiğin genç sana  şişman olduğunu mu ima etti...

Sen kimseye aldırma... eğer kilon ile boyun arasında 5- 10 kilo fark varsa,  yani boyun örneğin 1.60  ise  sen de 55 kilo isen...bu çok normal...abartılı bir zayıflama merakı hele bu yaşta seni hasta eder..Hele 16 yaşındayken  ve de çok yakından bildiğim Fransız eğitim sisteminde  eğitimini yarıda bırakmak zorunda bile kalabilirsin….Ama biraz balık etiysen  ve de zayıflamak istiyorsan elbette en iyi çözüm bir diyetisyenin düzenli programına girmektir...O senin yaşına ve hayat koşullarına göre uygun bir beslenme programı uygular … İstersen tanıdığım iyi bir diyetisyenin telefonunu da verebilirim… Ancak sana geri dönebilmem için mutlaka mail adresini vermelisin…sevgilerimle...

**** 

Rumuz: Şişko

    Şişman değilim ama, kendimi şişman buluyorum

    Merhaba ben 16 yaşında bir genç kızım fakat bir sorunum var çok kilolu olmamama rağmen kendimi çok şişman buluyorum; bir ara kilo aldığım için yedikten sonra kusmaya başladım ama sonra bu alışkanlığın çok zararlı olduğunu öğrenip bıraktım.Bu sorunumu da kafamda büyüttüğümün farkındayım. Türkiye’nin en iyi Fransız liselerinden birinde okuyorum ve derslerim de çok ağır. Sizce ne yapmalıyım ; diyetisyene mi gitmeliyim?

Rumuz: Gülpembe

Göğüslerim çok  büyük ve yüzüm  sivilceli

    Sevgili Güzin  ablacığım, ben 19 yaşında bir genç kızım. Benim sorunum göğüslerimin aşırı büyük olması. Bu nedenle kendimi hiç beğenmiyorum.. Hiçbir kıyafeti kendime yakıştıramıyorum. Özellikle de vücuduma yapışan tişört kazak gibi giysileri asla giyemiyorum… Göğüslerimin küçülmesi için ne yapabilirim.  Aksi halde kendimden nefret edeceğim. Bunalıma düşeceğim. Lütfen  bana bir de cildim için bir öneride bulunun. Çok sivilceli ve çok yağlı bir cildim var. Bu yüzden de aşağılık duyguları içindeyim. Aynaya bakmak istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.   

       Canım kızım,  siz genç kızlar hep kendinizde olumsuz bir şeyler bulup, dert yaratırsınız. Görmüyor musun, genellikle genç kızların son zamanlarda göğüsleri gerçekten vücutlarına göre biraz daha büyük oluyor. Bunun nedeni belki de, besinlerimize eklenen  hormonlar olmalı.Tabii bunların başka yan etkileri de var ve biz ne yazık ki zamanla bu zararların farkına varıyoruz. Ancak, iri göğüs hiç de fena bir şey değil. Tüm mankenler incecik vücutlu olmalarına rağmen, göğüslerine milyonlarca para verip, silikon taktırıyorlar. Ameliyatı ve bazı terslikleri göze alıyorlar.  Vücudunu çok saran bluzlar giymezsin, asla sütyensiz gezmezsin. Olur biter. İri göğüslü olmak, kadına yakışır. Ne var bunda? Ancak çok üzülüyorsan, estetik ameliyatla küçültebilirsin göğüslerini. Ben tavsiye etmem. Ama bu da bir çözüm.

Sivilceler artık hiç dert değil. Her yerde çok çeşitli losyonlar, kremler var. Ancak yağlı bir cildin tek tedavisi temizliktir. Bunu sakın unutma. Sabah akşam yüzünü yağlı ciltlere uygun bir losyonla temizle. Ayrıca sabun olmayıp da temizlemeye yönelik Neutrogena  Sebamet gibi özel ürünler var…hemen hemen her yerde bulunuyor.

Yüzünü bir güzel temizleyeceksin…yağı önleyici losyonla da fazla yağı alacaksın…bir nemlendirici krem de sana yeterli gün boyu…

Salatalığın kabuklarını soyup, yüzüne uygularsın…çok iyi bir sıkıştırıcı işi görür…evinde mikser varsa, salatalığın suyunu da sıkıp pamukla yüzüne uygulayabilirsin…Bu arada çikolata, kolalı içkiler, kuru yemişin ve kızartma türü besinlerin  sivilceyi arttırdığını da hatırlatmalıyım. 

**** 

Gelen Mektuplar

Aşk ve İlişkiler

Cinsellik ve Bekaret

İhanet

Aile içi şiddet

Kıskançlık

Anne, Baba, Çocuk

Psikolojik Sorunlar, Sağlık

Güzellik

Alkolizm / Uyuşturucu

Hayvan Sevgisi

Güzinabla'nın Ardından

Konumuz İhanet

Psikolojik Sorunlar ve Sağlık

 

    Bugün artık çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, güzel olmayan kadın yok,  kendine bakmayı, ya da kendine uyanı bilmeyen kadın var…

    Milyarlarca doların döndüğü kozmetik sanayi, kadınların hizmetinde. Tıp hemen her fırsatta estetik cerrahi alanında yeni buluşlar peşinde.

    Yine estetik açıdan türlü buluşlar, ürünler, cihazlar yine kadınlara sunulmuş durumda..İşte tek sorun para…

    Burada sizlere, zaman zaman basit güzellik öğütleri, evden hazırlanabilecek  güzellik malzemeleri, ya da piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz, nispeten ucuz ürünlerden söz edeceğim. Diyet reçeteleri vereceğim.

    Tabii güzellik kaygısı yalnızca kadınlara özel değil…Erkekler de saç dökülmesi, cilt sorunları gibi konularda benden bilgi alabilirler…Burada uzman görüşlerine de sıklıkla yer vereceğim, için uzmanlar  da bana yazabilirler.

Ana Sayfa

Güzin Sayar

Feyza Algan

Basında Güzin Abla

Fotograflar

Ayın Mektubu

Püf Noktası

Mektup Yaz

Uzman Görüşleri

Sohbet Odası