Rumuz:

    Çocuk yaşta alıştırıldığım uyuşturucu çocuğumun ölümüne neden oldu.

    Sevgili Güzin abla,

    Ben 34 yaşında bir bayanım, ortaokuldayken bana bir arkadaşım  estaczy verdi ben de ne olduğunu bilmeden içtim sonra arkadaşım onun bana uyuşturucu olduğunu söyle bu liseye kadar böyle devam etti lisede arkadaşımın evine gittim bana toz uyuşturucu verdi bende hiç çekinmedim sonra üniversitede de bırakamadım bana kolay gelmedi bırakmak . Evlendim, çocuğum oldu, yine devam ettim. Bir gün çocuğum uyuşturucuları görmüş bana sordu ne bu, diye ben de sen anlamazsın, bırak dedim unutmamış ben uyurken çekmecemden almış içmiş  uyuşturucuları ve uyandığımda onun soğuk bedeniyle karşılaştım… ambulans çağırdım,  yolda hayatını kaybetmişti.. ben de o günden beri  kendimden nefret ettim…Kaç kez intihara kalkıştım ama ölmedim, ölemedim bir türlü….

        Sevgili kızım, çocuğunun kaybı nedeniyle vicdan azabı duymanı çok iyi anlıyorum… Ancak uyuşturucu öyle bir beladır ki, bir kez bulaştın mı, çok zordur bırakmak…ve asıl buna seni alıştıran o insanlar vicdan azabı duymalılar…kim bilir seninki gibi kaç hayatı söndürdüler, kaç insanın mahvına yol açtılar.

Senin tek suçun tedavi olmayı akıl edememek, evde bu uyuşturucuyu bulundurmaktı tabii ki… Böyle bir acı yaşamışsın, bundan sonra aklını başına topla ve asıl bu uyuşturucu ile mücadele etmeye karar ver. Ölmek en kolay yol…eğer çocuğunun ruhunu rahatlatmak istiyorsan, kendin gibi uyuşturucu müptelası olan insanlara destek olmak için savaş…onlara yardımcı ol, kendini de onları da kurtarmaya bak bu beladan…

**** 

           Çok teşekkür ederim sevgili müdürüm,  Özellikle genç okurlarım ve aileleri için bu uyarıyı yaptığınız için binlerce teşekkür size... Ve de tabii bu uğurda verdiğiniz mücadele için de...ne yazık ki bu yalnız bizim ülkemizin değil tüm dünya gençliğinin sorunu...

**** 

           Sevgili kızım,  bu uyarın için teşekkürler... seni de gösterdiğin metanet ve dayanıklılık için kutlarım. Sen elinden geleni yapmışsın, için rahat olsun...zaten daha fazla devam etseydin, sen de bu illete bulaşabilirdin.

Verdiğin mesaj umarım gençlere örnek olur, ve bu uyuşturucunun ne kadar korkunç bir etki yaptığını anlarlar ve asla bulaşmazlar. Çünkü bulaştıktan sonra kurtulmak gerçekten güç...yine de yeni başlayan birilerini kurtarmak daha kolay,.

**** 

           Durumun  gerçekten çok zor kızım, ne diyeyim bilemiyorum ama,. eğer doktorlar uyuşturucudan gerçekten kurtulabileceğinden eminse ve de kendisi de istiyorsa, onu bu zor zamanında yalnız bırakma, derim...sana bakabilecek durumu var mı, sana ve tabii ki bebeğinize...öyleyse, evlenin...çocuğun babasız kalmasın...aileni ilerde razı edersin, bebek olunca dayanamazlar...ama bu durumdaki bir insanı, hele seviyorsan, hele  o da seni seviyor ve sana tutunuyorsa, bırakmamalısın...tedavisi için senin desteğin de önemli...onu terk edersen belki de tedavi tamamen sıfırlanabilir...bunları doktoruyla da konuş...ailene sırt çevirme ama, onu bu halde bırakamayacağını evlenmek zorunda olduğunu, bebek beklediğini söyleyeceksin, başka yolu yok...ve de daha fazla gecikmeden,evlenmelisiniz ki, bebek analı babalı doğsun bu dünyaya...

Belki de bir bebeğin varlığı ve bir evlat sahibi olmanın mutluluğu onu hayata bağlar, uyuşturucudan kurtulmasına yol açar...bir insanı da kurtarmış olursun böylece kızım..

Bence evlenin hemen...ailen de razı olur nasıl olsa, ama sevdiğin genç için oldukça mücadele vermen gerekebilir, bunu da unutma...

**** 

           Sevgili oğlum, bu konuda çok başarılı hekimler ve uyuşturucu bağımlıları için merkezler var…Umatem bunlardan biri…Bakırköy hasta hanesi bünyesinde yalnızca uyuşturucu kullananlar için kurulmuş bir yer…yeter ki sen kurtulmayı iste… bu en önemli adımdır... Diğer devlet hastanelerinde de bu konuda merkezler var…başvurup yardım istersin…belki bir süre sıkıntılı ve sorunlu günler geçirip mücadele vereceksin ama, sonra kendini yeniden doğmuş gibi hissedeceksin…Hadi canım , hiç düşünmeden hemen bu merkezlerden birine başvur.

**** 

Rumuz:

     Antalya emniyet müdürlüğü 

    Uyuşturucu ölümdür

    Halen Polis memuru olarak görev yapmaktayım..Uzun yıllardır köşenizi sevgiyle ve ilgiyle takip eden bir insan olarak, sizin üstlendiğiniz misyonun değerini iyi idrak etmiş bir insanım..Siz ki insanları olumlu ve iyi yönde kanalize ederek onlara yaşama sevinci ve enerji aşılıyorsunuz..Allah sizden razı olsun..Ben de uzun yıllar, Narkotik şubede çalıştım..Madde bağımlılığının zararları konusunda gördüklerim beni daima ürkütmüştür..Ve ben de vicdanımın sesi doğrultusunda bir takım faaliyetler düzenledim..Sergiler açtım..Örneğin uyuşturucu maddelerden ölen insanların yer aldığı gazete kupürlerinden oluşan ibret içeren sergileri gören öğrenciler, uyuşturucuların zararlarını daha yakından görme imkanı buldular.. uyuşturucu maddelerin zararları hakkında çalışmalar yapmaktayım..Bu konuda bir de kitap çalışmam var..İnşallah yayımlandığı gün size de göndereceğim..Gazetenizi takip eden öğrencilere ve gençlere diyeceğim şudur ki, aman uyuşturucu maddeleri merak etmeyin..özenmeyin ve arkadaş konusunda çok dikkatli davransınlar..çünkü uyuşturucu maddeleri satanlar filmlerdeki gibi değil..sıradan ve normal insanlar..bu insanlar masumca insanlara yaklaşıp zehirlerini akıtıyorlar..köşeniz aracılığı ile insanları aydınlatırsanız onur duyarım..

 İsa Altun

Rumuz: Kar Tanesi

    Gençler sakın uyuşturucuya bulaşmayın, hem kendinizi hem sizi sevenleri düşünün.

    Sevgili Güzin ablacığım, ben bugün burada bazı kişilere, özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Ben 29yasindayim, fakat bu uyuşturucu illeti yüzünden çekmediğim kalmadı. 9yil önce çocukluk askımla ailemden kaçarak evlendim, eroin bağımlılığı kısmen duyulmuştu o zamanlar, tabii ki ask beni kör haline getirdiği için kimselere inanmayıp onunla evlendim. Önceleri doğal olarak gayet mutluyduk, 1.5yil ancak sürdü ve onun tekrar uyuşturucuya başladığını duydum, benden aylarca gizlemeyi başardı, bu arada zaman zaman çalışmıyor eve para getiremiyordu. Harçlığı bittiği zaman beni döver oldu, tüm çabalarım boşaydı, o kendine yârdim edilmesini istemez bir durumdaydı. Ailesi onu resmen terk etti ve sanki bana senin kocan, sen uğraş dercesine tavır takındı her yârdim isteyişimde. Müslüman insanlar günde 5vakit namaz kılarken, ben günde 5kez dayak yiyordum çünkü parası yetmiyordu eroine, bende vermeye direniyordum, ona para vermekle onu ölümün kucağına terk etmiş oluyordum. 3yil dayandım bu çeşitli acılara, yanı sıra birde ailesinden türlü kötü laflar duyuyordum hakkımda, çünkü ben onların istediği gelin değildim, durumumuz daha da kötüleşmesi için annesi elinden geleni yapıyordu, çevreye ve tanıdıklara, onları ayıracağım diyordu. Nitekim her gücün bir sonu varmış, bende tükendim ve 2000yilinda ayrıldım, boşanma davamız 1yil sonra gerçekleşebildi. 4.5yillik evliliğimde 2defa çocuk aldırmak zorunda kaldım, iki günahsızın sağlıkları ne şekilde olacağı malumdu. Su anda hala evli değilim, insanlara güvenim kalmadı ve cesaretimi de yitirdim, ama en mühimi yıkılmadım ayaktayım, yıkılmadım ama yıprandım. Diyeceğim o ki yalvarırım ne olursanız olun, kim olursanız olun, gerçekçi olun, lanet olası uyuşturuculara elinizi sürmeyin ey gençlik. Sadece kendinizi değil, çevrenizdeki sizi seven, sayan insanları bu denli yıkmaya hiç kimsenin hakki yok. Eroin ölüm, mutsuzluk, hastalık ve yuva yıkımı getiriyor ve sayamadığım nice sorunlar. Üç günlük dünyada değer mi bu kötülükleri yasamaya ve yaşatmaya? Sağlıcakla kalın, bağımlılar Allaha emanet olun! Saygılar!

Rumuz: Aşk kurbanı

    Sevgili Feyza abla ben 4 yıldır çok güzel bir ilişki yaşıyordum ta ki gerçekleri öğrenene kadar.ilk yıllarda çok mutlu bir ilişkim vardı her şey güzeldi rüyada gibiydim fakat beraber olduğum çocuğun uyuşturucu bağımlısı olduğunu bilmiyordum.Bir gün evine gittim normaldi 1 saat sonra lavaboya gideceğini söyleyip yanımdan ayrıldı.Bir süre salonda onu bekledim fakat gelmedi.Ben de merak edip yanına gittim gördüğüm manzara felaketti.Öylece yerde kanlar içinde yatıyordu ki bir gün sonra aile arasında nişanımız vardı. O an ne yapacağıma karar veremedim onu hastaneye götürdüm. 6 yıla yakındır bağımlı olduğunu öğrendim.Şimdi asıl sorunum, ondan hamileyim fakat nişanımız olmadı evlenmeyi unuttuk hatta çünkü ailem bu olayı öğrenip beraberliğimizi bitirdi.Ben onu çok sevdiğim ve yanında olmak istediğim için ondan ayrılmadım hatta beraber oldum şimdi bu beraberlikten olan bebeğimi dünyaya getirmek zorundayım. Çünkü hamileliğimin 6.ayındayım ailem hala bilmiyor çocuğumun babası tedavide.iyileşse bile ailem onay vermeyecek. Aileme ne diyeceğim, çıkmazdayım sevdiğimden ayrılamam, ailemi silip atamam çocuğumu da aldıramam.. Ne yapacağım lütfen bana yardım edin.  

Rumuz: ****

    Uyuşturucu kullanıyorum, kurtulamıyorum

    Sevgili Güzin abla 33 yaşındayım bu derdimi ilk defa seninle paylaşıyorum ben uyuşturucu kullanıcısıyım ve birçok kez tedavi olduğum halde bırakamıyorum yardım et yalvarırım ben yaşamak istiyorum..

       Canım oğlum, gördün mü bak alkol insanı ne hale getiriyor. Allah’tan ki bilinçli bir insansın. Bu derdinin farkındasın, alkolü bir düşman olarak görebiliyorsun. Bu bile senin kurtulmanın çok daha kolay olduğunun bir işaretidir. Kendine güvenmeli ve kurtulmak için ne gerekliyse yapmalısın. İnsanı  alkolden uzaklaştıran, içmesini önleyen  bir ilaç vardı. Ancak bu ilacı herkes kullanamıyordu. Bazı yan etkileri vardı. Tıp ilerledi kimbilir şimdi ne ilaçlar vardır. Bu dertten kurtulmaya karar verdinse işin yarı yarıya kolaylaştı demektir. Bizde biliyorsun, Amatem var alkolizmi tedavi için…ayrıca devlet hastanelerine  başvurup, derdini anlatır, yardım istersin. Bu arada kumardan da kurtulmayı başarabilirsin. Zaten kumar da alkolün ikiz kardeşi gibidir. Bana sorarsan seni bu dertlere kötü arkadaşlar, kötü bir çevre itmiş. Bunlardan hemen uzaklaş. Evine, eşine, çocuklarına yaklaş...onlardan güç almaya çalış. Onlardan yardım iste. Eminim eşin anlayış gösterecektir. Bak hem görüyor musun, unutkanlıklar bile başlamış sende bu genç yaşta. İşte alkolün beyindeki tahribatının belirtileri. Aman oğlum, vakit kaybetmeden harekete geç.  

**** 

Gelen Mektuplar

Aşk ve İlişkiler

Cinsellik ve Bekaret

İhanet

Aile içi şiddet

Kıskançlık

Anne, Baba, Çocuk

Psikolojik Sorunlar, Sağlık

Güzellik

Alkolizm / Uyuşturucu

Hayvan Sevgisi

Güzinabla'nın Ardından

Konumuz İhanet

Psikolojik Sorunlar ve Sağlık

   

Rumuz: Ya Sabır

    Alkol ve kumara düşkünüm

    Sevgili dert ortağım Güzin abla, herkes gibi benim de sorunlarım var, lütfen yardımcı ol. Ben her akşam içen, ve bu içki illetinden bir türlü kurtulamayan , iki çocuk babası evli bir beyim. Bu yüzden yurtdışında  yıllarca  çalışmama rağmen hiçbir şeye sahip olamadım. 35 yaşındayım ama, omuzlarım çöktü. Çocuklarıma iyi bir gelecek bile hazırlayamadım. Buna çok üzülüyorum. Eşim de bu konu yüzünden benden uzaklaştı…yanıma bile yaklaşmak istemiyor…paramı pulumu içkiye yatırıyor, bir de üstelik kalanla kumar oynamaktan kendimi alamıyorum. Çok acılar  çektim. Hala da çekiyorum. Gençliğimi yaşayamadım. Şansımı kullanamadım. Alkol ve kumar derdi yüzünden tüm ailemle de zaman zaman kötü oldum. Beni bir abla, bir anne gibi uyarın, ne yapmam gerektiğini söyleyin. Bir de üstelik giderek hafızam zayıflıyor her şeyi unutuyorum, dengesiz biri olup çıktım.

    Çok ciddi bir sorun olsa da, daha çok uzmanları ilgilendirse de,  zaman zaman  bana alkolizm ya da uyuşturucu konularında başvuranları geri çeviremem. Özellikle gençler arasındaki uyuşturucu sorununun giderek yaygınlaşması karşısında, gerek ailelere, gerekse gençlere uyarılarda bulunmak isterim…Çocuklarınızı yakından izlemelisiniz, diye…

Bu konuda  da her zaman, her şekilde size yardıma hazırım… Gerektiğinde sorunlarınızı uzmanlara da ulaştırabilirim …

 

Ana Sayfa

Güzin Sayar

Feyza Algan

Basında Güzin Abla

Fotograflar

Ayın Mektubu

Püf Noktası

Mektup Yaz

Uzman Görüşleri

Sohbet Odası